ZA ZÁCHRANU KOSTELA

V současné době probíhá sbírka na opravu střechy kostela, která je v havarijním stavu.
Přispět můžete i Vy na transparentní účet 4283962063/0800. Za každý příspěvek předem děkujeme.
Více o historii kostela se dozvíte zde


Sbor Mistra Jana Husa v Kolíně

Zahajujeme sbírku na opravu střech kostela a fary Církve československé husitské na Husově náměstí v Kolíně, které jsou v havarijním stavu. Záměrem sbírky je dát dohromady 2,5 milionu Kč + DPH, což je odborný odhad nákladů na opravu.

Sbor Mistra Jana Husa je architektonickým klenotem v moderním funkcionalistickém slohu, zbudovaný podle návrhu architekta Ing. Vladimíra Wallenfelse. V letech 1931 - 1932 jej postavila kolínská stavební firma Záruba - Jandák. Slavnostně byl otevřen 12. června 1932. Před kostelem je pomník Mistra Jana Husa od sochaře Františka Bílka z roku 1914, zde umístěný na tehdejším náměstí K.A.Vinařického 5.7.1949.

Střechy kostela i farní budovy byly několikrát opravovány - v roce 1987, 1988, 1993, 1994, 1996, 1998, 2005, 2010 a během posledních 10 let několikrát na nejvíce postižených místech. Jejich neblahý stav se však zhoršil na podzim minulého roku a zvláště při prudkých lijácích koncem letošního června, kdy voda tekla nejen po schodech z věže, ale i přímo v kostele po stropě a po stěně vedle oltáře a na stropy nad několika místnostmi včetně farní knihovny a kanceláře. Podle místního faráře jsou ohroženy i varhany, mimořádně vzácné dílo kutnohorské varhanářské firmy Organa z roku 1954.

Budova Husova sboru slouží jako místo bohoslužeb a koncertů; je v ní sídlo farního úřadu Církve československé husitské a kolumbárium s urnami zesnulých. Potencionální škody jsou téměř nevyčíslitelné.

Pokorně Vás proto prosíme o finanční příspěvek do sbírky na záchranu střech této vzácné kolínské budovy, a to na transparentní účet České spořitelny č. 4283962063/0800. Za Váš příspěvek Vám předem děkujeme.

"Každý ať dává podle toho, jak se ve svém srdci předem rozhodl, ne s nechutí ani z donucení; vždyť radostného dárce miluje Bůh". (Bible, Druhý list Korintským 9,7)

 

S přáním všeho dobrého
jménem občanské iniciativy

 

Milan Kocourek
hlavní organizátor sbírky

ThMgr. Krasava Machová
spoluorganizátorka sbírky

 
ucet
 

¨

Přispět můžete snadno přes internetové bankovnictví pomocí QR kódu:

qr kod

 

Galerie snímků z kostela po velkých deštích

 

Stav střechy kostela k srpnu 2020
Na snímcích jsou patrné praskliny v krytině i místa kde je vidět původní měděnou střechu. Zde se dostává voda pod krytinu a stéká ke komínu, kolem kterého prosakuje zdivem do sálu kostela.